Nawigacja

Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Indonezja wdraża system monitorowania prezentów

Indonezyjska Komisja do spraw Zwalczania Korupcji (Komisi Pemberantasan Korupsi, KPK) wdraża w 7 wybranych ministerstwach specjalny program, za pomocą którego tamtejsi urzędnicy będą mogli zgłaszać otrzymane prezenty i korzyści, do czego zobowiązują ich krajowe przepisy antykorupcyjne.

W obecnej, wstępnej fazie, program uruchomiony został w ministerstwach: Zdrowia, Robót Publicznych, Spraw Wewnętrznych, Leśnictwa, Edukacji, Rolnictwa oraz Finansów, określonych jako szczególnie narażone na zagrożenie łapownictwem wśród ich pracowników. Docelowo ma on funkcjonować we wszystkich instytucjach centralnych, poinformował zastępca dyrektora KPK, Haryono Umar, na specjalnej konferencji prasowej zwołanej z okazji uruchomienia przedsięwzięcia.

Ustawa Antykorupcyjna z 1999 roku nakłada na wszystkich urzędników obowiązek zgłoszenia przełożonym w ciągu 30 dni wszelkich korzyści, jakie otrzymają w toku wykonywania swoich obowiązków. W przeciwnym razie grozi im posądzenie o przyjęcie łapówki. Nowa, centralna platforma wprowadza systemową możliwość wywiązania się z powyższego obowiązku, jednocześnie będąc połączonym do KPK, daje jej wgląd w korzyści, jakie urzędnicy raportują. Tym samym stanowi swoisty system wczesnego ostrzegania przed korupcją we wrażliwych ministerstwach.

Korzyści, które zgłoszą pracownicy, zostaną następnie przeanalizowane przez ich przełożonych we współpracy z Komisją. Zachowanie anonimowości, jak również naświetlenie wszelkich okoliczności otrzymania prezentu ma umożliwić specjalny formularz raportowania.

Jak podał Haryono, dotychczas urzędnicy unikali zgłaszania do jego instytucji przypadków otrzymania prezentów, a jeśli już to robili, to raportowali podarunki i sumy pieniędzy wręczone im podczas ceremonii ślubnych. Zrzucił to na karb bardzo szerokiej prawnej definicji korzyści, która obejmuje poza wszelkiej maści podarkami również bilety i karty wstępu, rabaty i upusty oraz pamiątki.

Źródło: istockanalyst.com (26.08.2010)

do góry