Nawigacja

Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Dochodzenie ws. firm farmaceutycznych

Zagraniczne media zwracają uwagę na niebezpieczeństwo lekceważenia przez firmy farmaceutyczne lokalnego i federalnego prawa antykorupcyjnego.

“New York Times”, który w artykule Gardinera Harrisa i Natashy Singer z 13 sierpnia tego roku jako pierwszy informuje o dochodzeniu prowadzonym przez amerykański Departament Sprawiedliwości, podnosi, że wielu lekarzy, farmaceutów i innych pracowników służby zdrowia funkcjonujących na rynkach zagranicznych jest funkcjonariuszami publicznymi, a tym samym podlegają oni pod ustawę FCPA.

Obecnie Departament Sprawiedliwości jest na etapie sprawdzania, czy wiodące na rynku amerykańskim firmy farmaceutyczne posuwały się do praktyk korupcyjnych podbijając zagraniczne rynki.

W kręgu podejrzeń znajduje się już ponad 10 firm, które mogły dopuścić się nielegalnych płatności na rzecz zagranicznych przedstawicieli służby zdrowia.

W przeszłości zdarzało się, że łapówki wypłacano w celu zachęcenia lekarzy do wypisywania recept na konkretne leki. Powszechnie stosowaną w Stanach Zjednoczonych praktyką jest zatrudnianie lekarzy w charakterze konsultantów, którzy na konferencjach i innych branżowych spotkaniach reklamują wśród swoich kolegów dane medykamenty i sprzęt medyczny.

Na początku sierpnia świat obiegła wiadomość o nieprawidłowościach przy testach klinicznych leku dla osób chorych na cukrzycę. U osób zażywających Avandię zaobserwowano problemy z sercem, jednak takie wnioski nie zostały ujęte w spisie reakcji niepożądanych. Tak poważne zaniedbanie, podaje tygodnik „Time”, mogło wynikać z faktu, że urząd dopuszczający leki (Federal Drug Administration – FDA) nie ma obowiązku przeprowadzania własnych testów dotyczących bezpieczeństwa zażywania danych leków i polega na badaniach przeprowadzanych przez firmy ubiegające się o wprowadzenie leków na rynek.

„Pharma Letter” powołując się na raport firmy prawniczej Arnold & Porter informuje, że Departament Sprawiedliwości jest zainteresowany płatnościami, które mogły wpłynąć na wiarygodność wyników testów przeprowadzanych poza granicami Stanów Zjednoczonych.

Źródła: cnbc.com; news.yahoo.com(12.08.2010);thepharmaletter.com;cchrint.org (17.08.2010)

 

do góry