Nawigacja

Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Prywatne firmy ochroniarskie mają zniknąć

Kabul. Prywatne firmy ochroniarskie działające w Afganistanie mają zaprzestać dotychczasowej działalności do końca roku. Czteromiesięczny termin wynika z podpisanego przez prezydenta Afganistanu, Hamida Karzaja, dekretu.

Przewiduje się, że decyzja ta spotka się z oporem ze strony sił NATO, które korzystają z usług prywatnych najemników do ochrony prowadzonych konwojów oraz zajmowanych obiektów. Nie wiadomo także, w jaki sposób plan likwidacji prywatnych struktur ochroniarskich ma zostać zrealizowany i jakimi siłami je zastąpić.

Obecnie prywatne struktury liczą co najmniej 24 tysiące osób i w większości stanowią siły afgańskie. Dane wskazują, że aktualnie działają 52 zarejestrowane firmy. Wiele, jeśli nie większość, nie jest zarejestrowana i działa bez nadzoru.

Do zadań prywatnych firm ochroniarskich należy konwojowanie ciężarówek z dostawami do baz wojskowych NATO, ochrona rządowych oraz wojskowych obiektów, a także zapewnianie ochrony wysokim urzędnikom państwowym.

Temat funkcjonowania prywatnych firm ochroniarskich został wywołany ustaleniami dochodzenia prowadzonego przez jedną z komisji Kongresu Stanów Zjednoczonych oraz doniesieniami mediów dotyczącymi działania firm. Miały one nawet przekupywać talibskich bojowników w zamian za niezakłócanie prowadzonych konwojów. Ponadto struktury te są tak liczne, że tworzą prywatne siły zbrojne, konkurujące z państwowymi formacjami policji oraz wojska.

Amerykańscy urzędnicy wyrazili wstępną aprobatę dla planowanych w tym zakresie działań, jednak jak mówią, będą one uzależnione od tego czy afgańska armia oraz policja będą w stanie wypełnić lukę powstałą w wyniku zniknięcia prywatnych firm. Jak powiedział rzecznik Departamentu Stanu USA, Philip J. Crowley, “naszym zdaniem na ten moment nadal istnieje zapotrzebowanie na ochronę prywatnych firm”. Pojawiają się głosy, że struktury policyjne oraz wojskowe nie są w stanie działać w wielu regionach kraju bez wsparcia sił międzynarodowych.

Karzaj zapowiedział ograniczenie możliwości działania prywatnych firm w ubiegłym roku, kiedy został zaprzysiężony na prezydenta kraju. Zgodnie z wydanym dekretem, alternatywą dla prywatnych firm będzie działanie w ramach struktur afgańskiej policji.

Do podjęcia takiej decyzji przyczyniły się „tragiczne zdarzenia” z udziałem prywatnych firm. Jak powiedział Karzaj, ich działania doprowadziły do śmierci niewinnych cywilów afgańskich.

Źródła: nytimes.com (16.08.2010), bbc.co.uk (17.08.2010)

 

 

do góry