Nawigacja

Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Nowa inicjatywa premiera Libanu

Bejrut. Jak napisał dziennik “Daily Star”, premier Libanu Saad Hariri zainicjował 29 lipca 2010 roku rządową inicjatywę modernizacji administracji publicznej i walki z korupcją. Ma ona mieć zasięg ogólnokrajowy i jest rezultatem słabych wyników Libanu w badaniach skali korupcji i jakości rządzenia.

Premier podał, że głównymi celami nowej inicjatywy będą: implementacja i egzekucja zapisów Konwencji Narodów Zjednoczonych Przeciwko Korupcji, wdrożenie rządowego projektu e-administracji, zapełnienie wakatów w szeregach administracji oraz wzmocnienie współpracy pomiędzy wszystkimi podmiotami zaangażowanymi w zwalczanie korupcji.

Zdaniem Haririego walkę z korupcją oraz rozwój sektora publicznego powinno uznać się za jedne z najważniejszych kwestii w świetle reformy państwa, gdyż  zwłaszcza korupcja pociąga za sobą konsekwencje ekonomiczne, co podkopuje do niego zaufanie obywateli. Zaś sposobem na zniwelowanie korupcji jest likwidacja luki oddzielającej obywateli od rządu.

Jednocześnie premier wyraził swoje ubolewanie, że temat reform i niezbędnych zmian w państwie tak często ulega rozgrywkom politycznym, gdyż zagadnienie to powinno być elementem ponadpartyjnego porozumienia i nie podlegać bieżącej polityce.

Przedstawiona przez premiera inicjatywa opracowana została przez odpowiednie ministerstwa we współpracy z organizacjami pozarządowymi zwalczającymi korupcję.

Źródło: dailystar.com.lb (30.07.2010)

do góry