Nawigacja

Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Specjalne sądy od korupcji

Ahmedabad. W stanie Gudżarat wszystkie złożone do sądów sprawy o korupcję mają nabrać rozpędu, a to za sprawą zapowiadanych specjalnych sądów mających się zajmować tego typu przestępczością.

Dotychczas sprawy korupcyjne rozstrzygały sądy rejonowe. Jednak ze względu na dawanie priorytetu oskarżeniom z innych paragrafów i o innego rodzaju przestępstwa, zazwyczaj w praktyce zalegały one w biurokracji sądowej i były w nieskończoność przeciągane.

„The Times of India”, który napisał o nowo podjętej decyzji, przywołuje wiele mówiące statystyki, obrazujące skalę zjawiska. W różnych sądach rejonowych rozsianych po stanie toczy się przynajmniej 1,1 tysiąca korupcyjnych spraw. Niektóre z nich nie mogą znaleźć rozstrzygnięcia już od 15 lat. W sprawie przewlekłości spraw do stanowego rządu monitowało już Biuro Antykorupcyjne, sprawę przedłożono także przed oblicze stanowego Sądu Najwyższego.

I ten oto Sąd Najwyższy wydał zezwolenie na utworzenie przynajmniej 13 specjalnych sądów, które miałyby się zająć rozpatrywaniem korupcyjnych spraw. Zgodnie z zapowiedziami, uruchomione mają one zostać w ciągu 3 miesięcy.

Swojego zadowolenia nie kryły władze Biura Antykorupcyjnego, podkreślając, że nowe sądy pomogą udrożnić system sądownictwa antykorupcyjnego, a w niedalekiej przyszłości przyczynią się do znacznie szybszego rozpatrywania bieżących pozwów.

Źródło: timesofindia.indiatimes.com (5.07.2010)

do góry