Nawigacja

Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Holendrzy też umoczeni

Dziennik „Washington Post” podał, że kolejne, tym razem holenderskie przedsiębiorstwo Snamprogetti Netherlands BV, zdecydowało się na ugodę z amerykańskim Departamentem Sprawiedliwości, by uniknąć procesu w sprawie przekupstwa przy okazji budowy stacji przesyłu gazu na nigeryjskiej Bonny Island.

Koncern stanowił część przedsiębiorstwa joint venture, które uzyskało zlecenie na budowę instalacji umożliwiających wydobycie i eksploatację złóż gazu na tej, leżącej u wybrzeży Nigerii, wyspie. W ramach ugody spółka zgodziła się zapłacić 240 milionów dolarów w zamian za odstąpienie od wytaczania jej procesu przed amerykańskim sądem.

Zdaniem prokuratury, Snamprogetti wydała zgodę na wynajęcie w imieniu zawiązanego joint venture pośredników, którzy mieli za zadanie przekupić przedstawicieli nigeryjskich władz, by tym samym umożliwić mu zwycięstwo w ogłoszonym przetargu na prace inżynieryjno-budowlane. Na ten cel, jak ustalono, przeznaczono łącznie ponad 180 milionów dolarów.

W związku z powyższym prokuratorzy oskarżyli spółkę o spiskowanie oraz o pomoc i nakłanianie do naruszenia Ustawy o Zagranicznych Praktykach Korupcyjnych (Foreign Corrupt Practices Act), która zakazuje posługiwania się łapownictwem dla prowadzenia działalności gospodarczej względem przedstawicieli rządów innych państw.

Postanowienia ugody, oprócz wypłaty uzgodnionej sumy, przewidują zawieszenie postępowania karnego na okres 2 lat. W tym czasie firma ma w pełni współpracować z wymiarem sprawiedliwości przy wyjaśnianiu wszystkich okoliczności tej sprawy. Ponadto zobowiązana jest do wdrożenia programu antykorupcyjnego. Jeśli po 2 latach Departament Sprawiedliwości uzna, że wszystkie wymogi zostały spełnione, postępowanie zostanie umorzone.

Obecna ugoda to najnowszy rozdział sprawy dotyczącej Bonny Island. Innymi przedsiębiorstwami, członkami joint venture, którzy ponieśli już konsekwencje stosowania praktyk korupcyjnych, są: amerykańskie Halliburton i Kellogg Brown & Root (KBR) oraz francuski Technip.

 
Źródło: nytimes.com (7.07.2010)

 

 

 

do góry