Nawigacja

Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Chiny: Korupcja w lotnictwie cywilnym

Wysoki urzędnik chińskiego sektora lotniczego popełnił samobójstwo, a dwie kolejne osoby z kierownictwa linii lotniczych straciły pracę w wyniku śledztwa prowadzonego w sprawie korupcji, która dotknęła ściśle regulowany chiński przemysł lotniczy.

Liu Yajun, jeden z szefów Urzędu Lotnictwa Cywilnego w Chinach, w zeszły czwartek rzucił się pod pociąg, poinformowała agencja prasowa Xinhua, powołując się na informatora z linii lotniczych China Southern Airlines. Dodano, że nie ma żadnych dowodów na to, by Liu zamieszany był w korupcję, jednocześnie tłumacząc jego samobójstwo depresją oraz brakiem snu. Zdarzenie to jednak zbiegło się w czasie ze zwolnieniami oraz śledztwem w sprawie korupcji, które objęło zarówno urzędników państwowych, jak i pracowników cywilnych powiązanych z sektorem lotnictwa cywilnego.

Łapówki miały dotyczyć między innymi procedur przyznawania korytarzy powietrznych, stanowisk lądowania oraz odlotów. We wtorek gazety informowały o zatrzymaniu dyrektora do spraw lotnictwa cywilnego w Krajowej Komisji Rozwoju i Reform, głównej rządowej agencji do spraw planowania. Został on zatrzymany w celu przesłuchania na okoliczność zarzutów o przyjmowanie łapówek.

„Global Times” podał, że Kuang odpowiedzialny był za akceptację projektów budowlanych, a  także miał istotny wpływ na realizację wielomilionowych zamówień publicznych.

Były szef lotniska w Pekinie, Zhang Zhizhong, został zwolniony z pracy w marcu i wobec niego również prowadzone jest dochodzenie. Wcześniej stanowisko to piastował  Li Peiying, który w sierpniu ubiegłego roku został stracony po tym, jak sąd podtrzymał wobec niego wyrok w sprawie o korupcję i sprzeniewierzenia opiewające na kwotę 16 milionów dolarów.

Źródła: cnbc.com (29.06.2010), AFP (27.06.2010)

 

 

do góry