Nawigacja

Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Afganistan efektywnie wykorzysta pomoc Japonii

Tokyo. Prezydent Afganistanu Hamid Karzaj obiecał w czwartek, że zaoferowana przez Japonię pomoc finansowa dla tego kraju zostanie efektywnie wykorzystana w celu przywrócenia pokoju i stabilności na jego obszarze. Zapewnienie takie zostało złożone w odpowiedzi na obawy Japonii o to, że wsparcie może zostać zmarnowane przez skorumpowany i chwiejny rząd Afganistanu.

W listopadzie Japonia poinformowała o decyzji udzielenia Afganistanowi pomocy finansowej w wysokości 5 miliardów dolarów. Środki finansowe mają być przekazywane przez pięć lat. Japonia jest jednym z najbardziej hojnych ofiarodawców, jednak podczas kilkudniowej wizyty Karzaja nie padły zapowiedzi żadnej dodatkowej pomocy dla Afganistanu.

Podczas wspólnej konferencji prasowej Karzaj zapewniał premiera Japonii, Naoto Kana, że Afgańczycy zrobią wszystko co w ich mocy, by wykorzystać przekazaną pomoc w najlepszy sposób, dla rozwoju i poprawy stabilności Afganistanu. Dzień wcześniej minister spraw zagranicznych Japonii, Katsuya Okada, ostrzegł rząd Afganistanu, że Kabul musi uporać się między innymi z problemem braku bezpieczeństwa oraz korupcją.

„Ufam, że te 5 miliardów dolarów zostanie wykorzystanych z pożytkiem dla obywateli Afganistanu oraz pokoju na świecie”, mówił premier Kan.

Źródło: khaleejtimes.com (17.06.2010)

 

do góry