Nawigacja

Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Nieprawidłowości przy Sarva Shiksha Abhiyan

New Delhi. Wielka Brytania, która za pośrednictwem Departamentu Rozwoju Międzynarodowego (Department For International Development - DFID) finansuje po części program Sarva Shiksha Abhiyan, wszczęła dochodzenie w sprawie nieprawidłowości przy wykorzystywaniu środków oraz korupcji przy realizacji tego sztandarowego programu edukacyjnego Indii.

Andrew Mitchell, sekretarz stanu do spraw rozwoju międzynarodowego powiedział, że dochodzenie zostało wszczęte, by ustalić czy brytyjska pomoc finansowa nie stanowi przedmiotu nadużyć.

Prasa codzienna donosiła o przypadkach wykorzystywania środków na zakup nowych samochodów i innych towarów luksusowych. Brytyjskie media pisały o „milionach funtów środków przeznaczonych na edukację w ramach programu Sarva Shiksha Abhiyan, które przepadły w otchłani korupcji, pozostając bez pożytku dla biednych dzieci”.

Mitchel powiedział, że nowy rząd Wielkiej Brytanii prowadził będzie politykę zera tolerancji dla korupcji. Poinformował, że poddaje rewizji każdy z realizowanych programów, by mieć pewność, że pomoc finansowa ofiarowana jest najbardziej potrzebującym.

Jednak jeden z urzędników ministerstwa do spraw rozwoju zasobów ludzkich nie kryjąc zaskoczenia, poinformował, że DFID finansuje program na zasadzie zwrotu funduszy za poniesione wydatki, nie zaś w ramach dotacji. Możliwość ewentualnych nadużyć jest bardziej prawdopodobna w przypadku przekazywania środków w ramach dotacji. Dodał także, że przeprowadzony przez Bank Światowy audyt 800 kontraktów wykazał naruszenia zasad wydatkowania środków zaledwie w 0,6 procenta przypadków.

Źródła: economictimes.indiatimes.com (15.06.2010), timesofindia.indiatimes.com (15.06.2010)

 

 

 

do góry