Nawigacja

Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Apelacja Chen Shui-biana odrzucona

BBC poinformowało, że Sąd Najwyższy na Tajwanie odrzucił apelację skazanego za korupcję byłego prezydenta, Chen Shui-biana. Jednocześnie jednak zmniejszył zasądzoną mu karę z dożywocia do 20 lat pozbawienia wolności.

W wyniku procesu, który zakończył się we wrześniu 2009 roku, byłemu już wtedy prezydentowi Tajwanu, Chenowi, udowodniono sprzeniewierzenie środków publicznych, fałszerstwo oraz pranie pieniędzy.

Przewodniczący składu sędziowskiego, Teng Chen-chiu, oświadczył, że złagodzenie kary jest wynikiem sprzeniewierzenia przez oskarżonego mniejszej kwoty pieniędzy, niż uznał to sąd niższej instancji. Pierwotnie byłemu prezydentowi udowodniono malwersacje na równowartość kwoty około 47 milionów złotych, których miał się dopuścić w latach swojego urzędowania, 2000-2008. Sąd Najwyższy nie podał jednak żadnych szczegółów, na podstawie których ustalił, że ta kwota była niższa.

Sam Chen utrzymuje, że jest niewinny i powinien zostać uwolniony od wszelkich zarzutów, dlatego też zapowiada kolejne apelacje. Zarówno on, jak i jego zwolennicy są zdania, że jest on ofiarą obecnych władz wyspy prezentujących bardziej pojednawczą postawę wobec Chin, które w ten sposób biorą odwet za jego dążenie do ogłoszenia przez Tajwan formalnej niepodległości.

Źródło: bbc.co.uk (11.06.2010)

do góry