Nawigacja

Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

ICAC zajmie się sprawą podróży Macdonalda

Kristina Keneally, premier Nowej Południowej Walii, zwróciła się do australijskiej Niezależnej Komisji do Walki z Korupcją (Independent Commission Against Corruption – ICAC) o zbadanie sprawy nadużyć związanych z podróżami byłego ministra rozwoju, Iana Macdonalda.

Wczoraj w parlamencie przedstawiony został wewnętrzny raport dotyczący podróży byłego ministra do Włoch i Dubaju, które odbył w 2008 roku. Z raportu płynie wniosek, że podróże ministra oraz szefa jego gabinetu, Jamie Gibsona,  nie przebiegały zgodnie z pozwoleniem udzielonym przez byłego premiera stanu Nowa Południowa Walia, Morrisa Iemmę. Okazało się bowiem, że za wszystko zapłacili podatnicy, włącznie z kosztami posiłków i zakwaterowania członków rodziny byłego ministra.

Macdonald miał zgodę na sfinansowanie wyłącznie własnych kosztów wyjazdu, zaś Gibson miał podróżować na własny koszt.

Macdonald zrezygnował z pełnienia funkcji w zeszłym tygodniu. Tłumaczył, że nie był świadomy, iż koszty posiłków jego żony nie są  finansowane.

Zgodnie z ustaleniami raportu, Gibson miał powiedzieć śledczym, iż był przekonany, że w pierwotnym potwierdzeniu zgody na wyjazd popełniono pomyłkę, a koszty jego wyjazdu miały być pokryte przez państwo. „Mieli sprostować pomyłkę i wystawić nowe pozwolenie”, powiedział śledczym.

Źródło: theaustralian.com.au (11.06.2010)

do góry