Nawigacja

Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Jednak będą sądzeni

Kampala. Ugandyjski Trybunał Konstytucyjny zadecydował, że Rządowy Inspektor Główny (Inspector General of Government, IGG), jest uprawniony do prowadzenia czynności procesowych wobec 3 byłych ministrów zdrowia oraz ich doradcy, oskarżonych o przestępstwa natury korupcyjnej.

Rządowy Inspektor Główny jest ugandyjską instytucją odpowiedzialną m. in. za zwalczanie korupcji w administracji rządowej. W październiku 2007 roku Jim Muhwezi, Mike Mukula i Alex Kamugisha, byli ministrowie zdrowia oraz ich doradca, Alice Kaboyo zostali na podstawie raportu opracowanego przez Inspektora oskarżeni o szereg przestępstw korupcyjnych, w tym: kradzież i sprzeniewierzenie środków, nadużycie stanowiska, spowodowanie znaczącej utraty środków finansowych, fałszerstwo oraz wprowadzenie do obiegu podrobionych dokumentów.

Dziennik „The Independent”, który napisał o wyroku Trybunału, przypomniał kulisy całej sprawy. W latach 2000-2007 Uganda była odbiorcą środków pomocowych na kwotę 87 milionów dolarów, pochodzących z Globalnego Sojuszu na Rzecz Szczepionek i Szczepień (Global Alliance for Vaccines and Immunisation, GAVI). Organizacja ta, stanowiąca międzynarodową państwowo-prywatną inicjatywę, działa na rzecz zwiększenia dostępu do szczepionek w państwach rozwijających się. Udzieliła ona wsparcia władzom Ugandy na rzecz Krajowego Programu Szczepień. Odpowiedzialni za gospodarowanie funduszami Programu byli właśnie oskarżeni.

Zanim jednak do procesu doszło, złożyli oni do Trybunału Konstytucyjnego wniosek kwestionujący konstytucyjność prowadzonego przeciwko nim przez Inspektora postępowania. Utrzymywali, że nie mogą być sądzeni na podstawie Ustawy o Zapobieganiu Korupcji z 1970 roku, gdyż zarzucane im czyny nie są w niej zdefiniowane. W związku z powyższym, postępowanie przeciwko nim powinno zostać umorzone.

Proces został wstrzymany do wydania przez Trybunał Konstytucyjny wyroku. Ten ostatecznie zadecydował, że wszelkie kroki podjęte przez Inspektora są zgodne z prawem, co oznacza, że wkrótce proces będzie mógł zostać wznowiony. Formalnością, której pozostało dopełnić, jest zwrócenie się przez IGG do specjalnego sądu ustanowionego do rozstrzygania oskarżeń o korupcję o wyznaczenie daty rozprawy.

Źródło: independent.co.ug (6.06.2010)

 

do góry