Nawigacja

Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Szogun z Cienia odsunięty od polityki

Premier Japonii Naoto Kan tworząc nowy rząd dokona tylko niewielkich zmian, przy jednoczesnym ograniczeniu roli szarej eminencji Ichiro Ozawy, tak twierdzi dziennikarz AFP Harumi Ozawa.

 

Usunięcie w cień wybitnej postaci japońskiej sceny politycznej jest szeroko dyskutowane w japońskich mediach. Ichiro Ozawa to wyśmienity polityczny strateg, jednak uwikłany w kilka skandali. Ostatni z nich był związany z przyjęciem od grupy Rikuzankai 400 milionów jenów darowizny na swoją kampanię. Śledztwo w sprawie prowadziła prokuratura w Tokio, jednak nie zdecydowała się przeciw niemu wnieść aktu oskarżenia.

Kan zapowiedział powołanie na czołowe stanowiska dwóch przeciwników Ozawy, nazywanego Szogunem z Cienia i uważanego za twórcę przetasowań w rządzie, które spowodowały odsunięcie od władzy Partii Liberalno-Demokratycznej, po ponad pół wieku nieprzerwanych rządów. Po ostatnich wyborach Demokraci z 300 przedstawicielami zdominowali 480 osobową niższą izbę parlamentu.

Partia Demokratyczna zapowiada ograniczenie wpływu biurokratów i zwiększenie roli polityków w rządzeniu krajem. Oznaczać to będzie całkowitą zmianę dotychczasowych mechanizmów sprawowania władzy w Japonii.

 
Źródła: news.yahoo.com; ft.com (2.06.2010); news.money.pl
 

do góry