Nawigacja

Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Dalszy ciąg sprawy algierskiego Sonatrach

Algier. Algierskie media poinformowały, że prezydent kraju, Abdelaziz Bouteflika, wydał w niedzielę 30 maja 2010 roku dekret, który usuwa z zajmowanego stanowiska dyrektora wykonawczego Mohammeda Meziana i cały zarząd krajowego giganta z branży wydobywczej, firmy Sonatrach.

Decyzja podyktowana jest uwikłaniem całej dyrekcji i przedsiębiorstwa odpowiedzialnego za 90 procent krajowego eksportu w skandal korupcyjny, który wstrząsa opinią społeczną od kilku ostatnich miesięcy. W związku z prowadzonym postępowaniem w sprawie domniemanego sprzeniewierzenia środków idących w setki milionów dolarów, mężczyźni byli już tymczasowo aresztowani lub poddani aresztowi domowemu.


To kolejne dymisje będące pokłosiem skandalu. W piątek 28 maja 2010 roku, prezydent zdymisjonował ministra energetyki, Chakiba Khelia. Co prawda, przeciwko niemu nie prowadzone jest żadne postępowanie, jednak prasa spekuluje, czy dymisja nie jest wstępem do postawienia zarzutów osobie dotychczas uważanej za człowieka prezydenta.

Następcy usuniętych oficjeli uważani są za związanych z algierskim wojskiem, co rodzi spekulacje na temat roli sił zbrojnych, a zwłaszcza wojskowych służb specjalnych, w podejmowanych w ostatnim czasie działaniach antykorupcyjnych.Źródło: latimes.com (31.05.2010)

 

 

 

do góry