Nawigacja

Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Dziennikarstwo obywatelskie w Chinach

Rozgłośnia Radio Free Asia (Radio Wolna Azja) na swojej stronie internetowej donosi o zjawisku dziennikarstwa obywatelskiego, które prężnie się rozwijając, przyczynia się do zdemaskowania kolejnych praktyk przestępczych.

Obecny rozkwit zaangażowania społecznego w postaci domorosłej aktywności dziennikarskiej obywateli możliwy jest dzięki coraz większej swobodzie w możliwości dostępu do internetu. Dzięki niemu możliwe jest ominięcie systemu cenzury oraz działanie poza oficjalnym obiegiem poddanych ścisłej kontroli rządowych mediów.


Taka forma aktywności obywatelskiej nie wymaga żadnych szczególnych predyspozycji czy nakładów pieniężnych. Wystarczy dostęp do internetu, dziennikarskie zacięcie i chęć udzielania się w sieci np. poprzez prowadzenie własnego bloga lub aktywność na portalach społecznościowych, jak Facebook. A że Chińczycy są jedną z nacji, która w Internecie spędza najwięcej czasu, nie dziwi gwałtowna popularyzacja dziennikarstwa obywatelskiego i potencjał, jaki w nim drzemie.

Jednym z głównych celów, który obrali sobie chińscy blogerzy, jest korupcja w administracji publicznej. Taką osoba jest Zhu Ruifeng, który prowadzi stronę internetową demaskującą przypadki korupcji. W jego opinii w społeczeństwie jest wiele motywacji i chęci do walki z korupcją. Zwłaszcza za pośrednictwem internetu obywatele starają się wywrzeć presję na władze, by te podjęły działania zaradcze. Z drugiej strony, mnożące się w sieci publikacje na temat korupcji mają działanie uświadamiające i uwrażliwiające resztę społeczeństwa.


Źródło: rfa.org (27.05.2010)

do góry