Nawigacja

Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Skorumpowana Służba Więzienna

Portal informacyjny stockholmnews.com poinformował o zwolnieniu z aresztu byłego dyrektora szwedzkiej Służby Więziennej. Jest to kolejna odsłona skandalu łapówkarskiego, który przetacza się przez tą służbę w związku z realizowanymi na jej rzecz zamówieniami.

Skandal korupcyjny uważany jest za bardzo poważny z dwóch względów: po pierwsze z uwagi na zaangażowane w niego sumy pieniędzy, po drugie zaś ze względu na wysokie stanowisko w administracji państwowej uwikłanego urzędnika. W wypowiedzi udzielonej dziennikowi Dagens Nyheter, zajmujący się sprawą prokurator Gunnar Stetler oświadczył, że nie zna podejrzenia o korupcję podobnych rozmiarów w instytucjach rządowych.


Główny podejrzany, który piastował dyrektorskie stanowisko w szwedzkiej Służbie Więziennej, rzekomo przyjął łapówki, których suma idzie w miliony koron szwedzkich. W zamian miał on manipulować przy przetargach na budowę trzech nowych więzień.

Ostatnio prokurator Steller doszedł do wniosku, że wszystkie dowody zostały zabezpieczone i nie ma już zagrożenia, że podejrzany mógłby utrudniać śledztwo. W związku z ustaniem przyczyny jego tymczasowego aresztowania podjął decyzję o jego zwolnieniu, co też miało miejsce 28 maja 2010 roku. Na wolność wypuszczony został również jeden z biznesmenów podejrzany o udział w tym procederze.

Szwedzkie więziennictwo było w przeszłości mocno krytykowane za niestosowanie się do przepisów o zamówieniach publicznych. W związku z pojawiającymi się podejrzeniami o niegospodarność i inne naruszenia, minister sprawiedliwości zleciła w listopadzie 2009 roku przeprowadzenie w Służbie audytu, którego pokłosiem jest obecne śledztwo.


Źródło: stockholmnews.com (29.05.2010)

do góry