Nawigacja

Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Greenpeace oskarża o łapówki

W połowie maja tego organizacja Greenpeace oskarżyła szwajcarskie przedsiębiorstwo Trafigura o przekupywanie kierowców ciężarówek, w celu nakłonienia ich do złożenia fałszywych zeznań w sprawie składowania toksycznych odpadów na Wybrzeżu Kości Słoniowej w 2006 roku – donosi portal expatica.com.

 

Według Associated Press, wyczarterowany przez międzynarodową firmę z siedzibą w Szwajcarii statek Probo Koala zatopił wodorotlenek sodu (żrącą substancję stosowaną np. w środkach typu Kret) i inne odpady powstałe przy produkcji ropy. Odpady spowodowały śmierć 17 osób i zatrucia u tysięcy innych.

Greenpeace twierdzi, że w 2009 i 2010 roku, by skłonić kierowców do oświadczeń, że cieszą się dobrym zdrowiem, zaoferowano im odpowiednio po 650 i 2,300 euro. Z kolei Trafigura przyznała, iż faktem jest, że każdy z nich otrzymał po 2,300 euro, odbyło się to jednak na skutek szantażu ze strony jednego z kierowców.

Firma wypłaciła już 152 miliony euro tytułem odszkodowania za utratę zdrowia, co było częścią ugody z rządem Wybrzeża Kości Słoniowej.

Za około 2 tygodnie holenderski sąd będzie rozpoznawał sprawę kilkudniowego postoju statku w Amsterdamie przed dotarciem do Afryki, gdzie z Probo Koala wyładowano toksyczne odpady.

 

Źródła: expatica.com (18.05.2010); dutchnews.nl (31.05.2010)

do góry