Nawigacja

Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Przedsiębiorca whistleblowerem

Rosyjski biznesmen Walery Morozow był jedną z osób uczestniczących w policyjnej operacji polegającej na wręczeniu milionowej łapówki wpływowemu biurokracie w celu zagwarantowania kontraktu przy organizacji igrzysk w 2014 roku. Jednak ku jego zdziwieniu policja odmówiła rozpoczęcia śledztwa w sprawie nieuczciwego urzędnika.

Morozow, jak sam przyznał, zlecił jednemu ze swoich pracowników doręczenie związanej z tym skargi bezpośrednio prezydentowi Medwiediewowi. Dowody potwierdzające korupcję zostały też zdeponowane u prawników przedsiębiorcy w Wielkiej Brytanii. W zeszłym miesiącu władze uznały, że nieprzekazanie przez policję dowodów prokuraturze było złamaniem prawa, a śledztwo w tej sprawie już się toczy.


Jak podaje „Times Online”, Morozow wygrał kontrakt na budowę luksusowego kompleksu nad Morzem Czarnym, w którym planowano zakwaterować działaczy podczas zimowej olimpiady w Soczi. Niezadowolony z takiego rozstrzygnięcia kontraktu urzędnik, zwrócił się do Morozowa, żądając 12 procent od wartości zamówienia, a pieniądze miały trafić w kilku ratach bezpośrednio do jego rąk.

XXII Zimowe Igrzyska Olimpijskie odbędą się w Soczi w dniach 7 - 23 lutego 2014 roku. Będą to pierwsze zimowe igrzyska organizowane przez Rosję. W 1980 roku w Związku Radzieckim miały miejsce letnie igrzyska olimpijskie.

 

 

Źródła: theaustralian.com (31.05.2010); timesonline.co.uk (30.05.2010); russia-ukraine-travel.com
 

do góry