Nawigacja

Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Chiny: Kolejny skazany z listy najbogatszych

Pekin. Najbogatszy człowiek Chin, twórca elektronicznego imperium, został we wtorek skazany na 14 lat pozbawienia wolności. Taki wyrok usłyszał Huang Guangyu, w wyniku uznania go winnym przestępstwa korupcji oraz nielegalnych operacji na akcjach.

Jak donosi agencja Xinhua, sąd w Pekinie zasądził dodatkowo zapłatę grzywny w wysokości 600 milionów juanów (88 milionów dolarów), a także zarządził konfiskatę majątku skazanego na kwotę kolejnych 200 milionów juanów.


Huang uznawany był przez magazyn Hurun Report najbogatszym człowiekiem w Chinach w latach 2004, 2005 oraz 2008. Po zatrzymaniu go pod koniec 2008 roku zrezygnował z szefowania olbrzymiej sieci sklepów GOME.

Jak podaje Xinhua, sąd w Pekinie uznał go winnym przekupstwa, bądź polecenia przekupstwa łącznie pięciu urzędników. Łapówki przekazywane w gotówce oraz innej formie opiewały na kwotę 4,56 miliona juanów. Uczestniczące w procederze firmy skazanego, GOME Electrical Appliances Holdings i Pengrun Real Estate Development Company, zostały ukarane odpowiednio  grzywnami w wysokości 5 milionów juanów i 1,2 miliona juanów.

Huang został ponadto uznany winnym prowadzenia niezgodnych z prawem operacji na akcjach (insider trading) firmy, w której był głównym udziałowcem. Oszacowano, że uzyskał on ponad 300 milionów juanów nielegalnych dochodów.

Źródło: news.yahoo.com (18.05.2010)


 

 

 

 

do góry