Nawigacja

Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Demaskatorzy pod ochroną także w Peru

Demaskatorzy, którzy ujawnią przypadki korupcji w państwowych instytucjach, nie będą mogli zostać zwolnieni z pracy lub poddani innym formom szykanów, poinformowała na swojej stronie internetowej państwowa agencja informacyjna Andina. 13 maja 2010 roku peruwiański parlament przegłosował odpowiednie zmiany ustawowe.

Przewodnicząca funkcjonującej w parlamencie komisji antykorupcyjnej, Rosa Florían, określiła nowe przepisy mianem milowego kroku w walce z korupcją w instytucjach publicznych. Wyraziła nadzieję, że nowe prawo pozwoli urzędnikom ujawniać nieprawidłowości bez obaw o własną przyszłość.


Dziennik „The Peruvian Times” przytacza najważniejsze postanowienia przyjętej ustawy. Zabrania ona zwalniania z pracy, zawieszania, bądź przesuwania na inne stanowisko pracownika z powodu dokonania przez niego ujawnienia korupcji. Ustawodawca przewidział również możliwość udzielenia gratyfikacji finansowej w przypadku potwierdzenia doniesienia, jednakże w przypadku, gdy okaże się ono fałszywe, możliwość wyciągnięcia konsekwencji dyscyplinarnych.

Odpowiedzialny za odbieranie i analizowanie doniesień ma być Urząd Kontrolera Generalnego (peruwiański odpowiednik Najwyższej Izby Kontroli), który zobowiązany został do ochrony tożsamości demaskatorów. Ponadto, we współpracy z Ministerstwem Pracy sprawdzane jest, czy po doniesieniu pracownik nie jest w związku z nim szykanowany.
Źródło: peruviantimes.com, andina.com.pe (13.05.2010)

do góry