Nawigacja

Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Aresztowano byłego burmistrza przedmieść Montrealu

W poniedziałek, 26 kwietnia 2010 roku policja aresztowała Stéphane Harboura, byłego burmistrza dzielnicy Outremont będącego przedmieściem Montrealu. Stawiany jest mu szereg zarzutów korupcyjnych. Jest to najbardziej prominentne aresztowanie w dochodzeniu w sprawie korupcji w administracji publicznej.

Jak poinformował dziennik „Globe and Mail”, Harbour oraz 2 jego bliscy współpracownicy, Yves Mailhot oraz Jean-Claude Patenaude, zostali zatrzymani i przetransportowani na komendę montrealskiej policji, gdzie usłyszeli zarzuty wielokrotnego dopuszczenia się oszustwa, zmowy oraz fałszowania dokumentacji. Popełnione przez nich przestępstwa posłużyły do zlecania prac, które nie miały miejsca oraz domagania się nienależnych zwrotów kosztów. Wszyscy oskarżeni znacznie przekroczyli też sumy pieniędzy przeznaczone na ich wydatki służbowe, jak również za ich sprawą drastycznie wzrosły środki na wydatki reprezentacyjne (w tym alkohol). Stwierdzone nieprawidłowości obejmują lata 2005-2008.

Aresztowania są wynikiem dochodzenia, które policja kanadyjskiej prowincji Quebec prowadzi w sprawie łapownictwa i konfliktu interesów w lokalnych władzach. Rozpoczęło się od powołania specjalnego oddziału policji do walki z korupcją w branży budowlanej, realizującej zamówienia publiczne. Obecnie czynności prowadzone przez policje obejmują całość miejskiej administracji publicznej.

Outremont było oddzielnym miastem do 2001 roku, kiedy to włączone zostało do granic administracyjnych Montrealu, jako osobna dzielnica. Stéphane Harboura był jego burmistrzem do 2007 roku. Smaczku sprawie dodaje fakt, że aczkolwiek dzielnica jest niewielka, to zamieszkują ją liczni dziennikarze i politycy.

Źródło: theglobeandmail.com (27.04.2010)

 

do góry