Nawigacja

Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Każdy maltański podatnik pożyczy Grecji 70 euro

4.05.2010 Valletta. "Malta Star " już policzyła, ile maltańskiego podatnika będzie kosztowała pożyczka dla Grecji. Unia Europejska, mimo sceptycyzmu Niemiec, zgodziła się udzielić pomocy w wysokości 110 miliardów euro. Ma to pomóc Grekom uniknąć katastrofy i odbudować zaufanie rynku w europejską walutę.

Według cytowanej gazety, która zaraz po przyjęciu przez Unię Europejską pakietu pomocowego zamieściła na swojej stronie internetowej krótki artykuł, każdy podatnik na Malcie, liczącej niewiele ponad 400 tysięcy ludzi, oddał właśnie 70 euro, w sumie 27 milionów.

Autorzy artykułu "‘Waste and corruption’ in Greece to cost Malta €27m" przytaczają wypowiedź Vassilikiego Georgiadou z Uniwersytetu Panteion w Atenach, który stwierdził, że wydatkowanie unijnych funduszy nie idzie w parze z przejrzystością, dlatego często są one wydawane na inne, niż zamierzone cele. Przyznał to nawet premier George Papandreou, obiecując podczas niedawnych zamieszek w Atenach, rozprawienie się z klientelizmem.

Zarzuty braku transparentności i powszechnej kultury wyświadczania przysług prowadzącej do korupcji, dominują w prasie europejskiej, opisujacej napiętą sytuację w Grecji.

Źródło: maltastar.com (3.05.2010)
 
 

do góry