Nawigacja

Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Brytyjczyk skazany za korupcję

27.04.2010. W Afganistanie skazano za korupcję dyrektora brytyjskiej firmy ochroniarskiej w Kabulu. Bill Shaw usłyszał wyrok dwóch lat pozbawienia wolności, ma również zapłacić grzywnę w wysokości 25 tysięcy dolarów. Jak informują Guardian i Daily Telegraph, afgański sąd uznał go winnym przekupstwa tamtejszego urzędnika.

Shaw, były wojskowy, odznaczony Orderem Imperium Brytyjskiego (MBE), w czasie aresztowania pracował dla firmy G4S dbającej o bezpieczeństwo ambasad w zachodniej części Kabulu, w tym również brytyjskiej. Przyznał się do zapłacenia za odzyskanie dwóch zarekwirowanych samochodów, jednak jak utrzymują jego obrońcy, ich mocodawca przekonany był, że dokonuje oficjalnej płatności, nie zaś wręczenia łapówki.

Współoskarżony w sprawie Afgańczyk, Maiwand Limar, również usłyszał wyrok dwóch lat pozbawienia wolności, nie orzeczono jednak wobec niego kary grzywny. Orzekający w tej sprawie sąd procedował w atmosferze presji wywieranej na administrację prezydenta Hamida Karzaja. Społeczność międzynarodowa oczekuje bowiem zintensyfikowania wysiłków zmierzających do ograniczenia korupcji.

Źródło: za AFP news.yahoo.com (27.04.2010)

 

 

 

do góry