Nawigacja

Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Zmarł były Prezes MKOl

Barcelona. W środę 21 kwietnia, w wieku 89 lat zmarł Juan Antonio Samaranch, były prezes Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego, dzięki któremu igrzyska olimpijskie stały się kurą znosząca złote jajka.

Jednakże będzie on również zapamiętany jako lider, za którego kadencji miał miejsce największy skandal korupcyjny w historii współczesnego sportu, w tym także zdobywanie medali dzięki stosowaniu niedozwolonych substancji.

W artykule „Juan Antonio Samaranch Transformed Olympic Movement”  zamieszczonym na łamach  „The Post Chronicle”, Iain Rogers przytacza opinie ekspertów, którzy obarczali Samarancha winą za zbytnie skomercjalizowanie igrzysk, co doprowadziło do eskalacji korupcji, uwieńczonej w 1998 roku aferą przy ubieganiu się o organizację zimowej olimpiady w Salt Lake City oraz o pobłażliwość dla dopingu w sporcie.

W wyniku skandalu z posad zrezygnowało 10 członków MKOl-u. Wprowadzono również zakaz wycieczek członków organizacji do miast ubiegających się o goszczenie igrzysk.

Ostatnią decyzją Samarancha było przyznanie Pekinowi organizacji olimpiady w 2008 roku,  pomimo protestów o łamanie w tym kraju praw człowieka. Z kolei zwolennicy prezesa MKOl-u przypisują mu zdolności dyplomatyczne, które uratowały igrzyska przed destrukcją.

Źródło: postchronicle.co (21.04.2010)

 

do góry