Nawigacja

Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Zuma czerpie korzyści z korupcji

Prezydent Jacob Zuma nadal “czerpie korzyści z korupcyjnych powiązań”, twierdzi Helen Zille, przewodnicząca południowoafrykańskiego Aliansu Demokratycznego (Democratic Alliance - DA). Uważa ona, że Zuma jest „sparaliżowany jako prezydent”, a jego partia Afrykański Kongres Narodowy (African National Congress - ANC) powoduje, że Republika Południowej Afryki staje się „przestępczym państwem”.

W swojej cotygodniowej publikacji  Zille pisała, że można dojść do wniosku, iż Zuma wciąż czerpie korzyści z korupcyjnych układów. „Styl życia jego rodziny jest zbyt rozrzutny i nie przystaje do jego prezydenckich dochodów”.  Autorka zastanawiała się jak to możliwe, by prezydent mógł pozwolić sobie na wydanie 65 milionów randów na renowację rezydencji, utrzymywanie swoich żon i dwadzieściorga dzieci z jednej pensji.

Zille jest zdania, że nie jest możliwe, by Zuma mógł oprzeć się korupcji, nawet jeśli chciał, ponieważ wytworzona została zsynchronizowana siatka patronatu i korupcji. „Każdy wie, że wszyscy są skorumpowani, tak więc wzajemnie się osłaniają (…)”. Zille twierdzi, że w ten sposób podkopują niezależne instytucje  i eliminują opozycję. ANC potrzebuje korupcji by przetrwać, by finansować swoje kampanie wyborcze i utrzymać się przy władzy, wyliczała Zille.

Źródło: busrep.co.za (16.04.2010)

do góry