Nawigacja

Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Były burmistrz miasta Newark opuszcza więzienie

Newark. Jeden z najdłużej urzędujących burmistrzów z New Jersey, były włodarz miasta Newark, Sharpe James wracający we wtorek z pobytu w więzieniu federalnym w Wirginii, otrzymał od swoich zwolenników powitanie godne bohatera.

74-letni obecnie były burmistrz opuścił we wtorek mury więzienia federalnego w stanie Wirginia, gdzie od września 2008 roku odbywał karę pozbawienia wolności. James został skazany w kwietniu 2008 roku. Zarzucono mu nadużywanie urzędu w związku z ustawieniem zakupu nieruchomości należących do państwa na rzecz jego ówczesnej kochanki. Został skazany na karę 27 miesięcy pobytu w więzieniu federalnym i grzywnę w wysokości 100 tysięcy dolarów. Jego była kochanka, Tamika Riley, usłyszała wyrok 15 miesięcy więzienia oraz nakaz spłacenia 27 tysięcy dolarów.

Wieloletni burmistrz, jak również senator, był jedną z najbardziej wpływowych figur ujętych przez ówczesnego prokuratora Chrisa Christie, obecnego gubernatora stanu New Jersey na korupcyjnych procederach mających tam miejsce.

James był jedną z kilku osób, które nie przyznały się do winy.

Resztę zasądzonej kary James odbywał będzie w swoim domu.

Pojedynek wyborczy byłego burmistrza Newark i obecnego, Cory'ego Bookera, z 2002 roku opowiedziany został w nominowanym do Oscara filmie dokumentalnym „Walka uliczna” („Street Fight”). Booker wystartował ponownie także w 2006 roku, w którym James nie zdecydował się na ubieganie się o szóstą kadencję i to  Booker został wybrany burmistrzem Newark.

Źródło: boston.com (6.04.2010)

 

 

do góry