Nawigacja

Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Kenijskie dzieci walczą z korupcją

W swoich wysiłkach mających na celu realizację dwóch podstawowych funkcji – edukacji społeczeństwa o zagrożeniach, jakie niesie ze sobą korupcja oraz zdobywania poparcia publicznego w walce z korupcją i przestępczością finansową – Kenijska Komisja Antykorupcyjna (KACC) zaangażowała dzieci rozpoczynające szkołę.

Sześcioletnie dzieci siedziały przez całą rozmowę, bez zniecierpliwienia, zmęczenia czy przysypiania. Z ciekawością wysłuchały pogadanki o moralnych zasadach, które są łamane przez osoby zamieszane w korupcję.

Na pytanie o to czym jest korupcja, dzieci najczęściej odpowiadają: "To jest łapówka”. Jeśli się je zaczyna dopytywać co to jest łapówka, mówią: „Jest to dawanie czegoś, w zamian za to, że ktoś coś dla nas zrobi”. Inne odpowiedzi z jakimi można się spotkać „Korupcja to zło”, albo „Korupcja powoduje śmierć”. Jak? „Powoduje ubóstwo”.

W ramach wycieczki poza szkołę, dzieci udały się do pobliskiego centrum handlowego, gdzie zachęcały handlarzy do walki z korupcją, rozklejały plakaty na ścianach i drzewach, aby dotrzeć do tych, którzy nie mogli otrzymać ich przekazu z pierwszej ręki. 

Walka z korupcją przypomina w Kenii grę w jo-jo, z każdym tego typu projektem wychodzi na jaw kolejna masa spraw korupcyjnych.

Źródło: nation.co.ke (06.04.2010)
 

 

do góry