Nawigacja

Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Wyższe kary za korupcję

Hiszpania zaostrza sankcje wobec skorumpowanych parlamentarzystów oraz burmistrzów po tym, jak fala skandali wstrząsnęła już wcześniej osłabioną wiarą społeczeństwa w elity polityczne.

Proponowana reforma prawa karnego zakłada wprowadzenie wyższej kary pozbawienia wolności dla osób publicznych zamieszanych w sprawy korupcyjne. Zmiana, która została zaproponowana przez będący u władzy rząd socjalistyczny, będzie przedmiotem debaty Parlamentu, ale raczej nie spotka się ze sprzeciwem. Propozycja przyszła wraz z serią dużych spraw korupcyjnych związanych z boomem budowlanym.

Kiedy skandal wybuchł w 2006 roku cała rada Marbelli musiała zostać rozwiązana przez rząd. Jednak kasa miasta zdążyła wcześniej stracić 512 milionów euro.

Ostatnie sondaże Centrum Badań Socjologicznych pokazały, że korupcja jest dla obywateli Hiszpanii coraz istotniejsza. Na przełomie listopada i grudnia 2009 roku znalazła się na 3 miejscu wśród najważniejszych problemów, tuż za bezrobociem i trudną sytuacją ekonomiczną.

W rankingu prowadzonym przez Transparency International, Hiszpania spadła z 28 miejsca w 2008 roku na 32 w 2009.

Profesor Jesus Lizcano, szef hiszpańskiego TI stwierdził: „Wolałbym więcej transparentności, niż zaostrzenie kar. Moim zdaniem to by lepiej zreformowało system”.


Źródło: timesonline.co.uk (11.02.2010)
 

do góry