Nawigacja

Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

UEFA i walka z korupcją

Prezydent UEFA, Michael Platini, podczas spotkania Komitetu Wykonawczego organizacji, które odbyło się na Malcie, wezwał cały świat sportowy do walki przeciw korupcji w piłce nożnej i ustawianiu meczów.

Jego wypowiedź miała związek z działaniami Wydziału Dyscypliny i Kontroli UEFA, skutkującymi odsunięciem od sędziowania dwóch arbitrów. Jeden z nich został dożywotnio pozbawiony możliwości sędziowania meczów piłki nożnej.

Niespotykana dotąd determinacja UEFA w zwalczaniu nieprawidłowości pojawiła się w grudniu 2009 roku podczas spotkania Komitetu Wykonawczego, które również miało miejsce na Maderze. W opinii Platiniego, wiedza o ustawianiu wyników spotkania, pozbawiłaby kibiców przyjemności chodzenia na mecze, a dzieci radości gry w piłkę.

Na oficjalnej stronie można przeczytać, że  wprowadziła ona system monitorujący obstawianie około 29 tysięcy meczów w całej Europie, w tym wszystkich rozgrywek odbywających się w ramach UEFA, jak też meczów pierwszej i drugiej ligi oraz spotkań narodowych 53 krajów zrzeszonych w organizacji.

Tak zwany Betting Fraud Detection System jest obsługiwany 24 godziny na dobę przez 365 dni w roku. W wykrywaniu przekrętów UEFA będzie współpracować z policją tak, by nielegalne działania zdusić w zarodku.

Ostatnio UEFA opublikowała równiez raport o kondycji finansowej europejskich klubów piłkarskich, dzięki któremu wzrośnie przejrzystość i finansowe fair play w piłce nożnej.

Źródło: uefa.com (24.02.2010)

 
 

do góry