Nawigacja

Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Zginie kultura korporacyjnej gościnności

Eksperci prawa przewidują, że nowe prawo antykorupcyjne zniszczy przywileje, jakimi ciszyły się przedsiębiorstwa goszczone na brytyjskiej ziemi. W chwili, kiedy wejdzie w życie ustawa antykorupcyjna, dotychczasowe wycieczki w celach sportowych będą postrzegane jako przekupstwo.

Zagrożone zostają ekskluzywne pola golfowe w Szkocji. Ich właściciele, którzy goszczą przedstawicieli firm, twierdzą, że zgodnie z nowym prawem niewielkie bonusy będą traktowane jak łapówki. Przedsiębiorstwo będzie mogło zostać ukarane grzywną, a dopuszczające się takiej łapówki osoby - karą do 10 lat więzienia.

W dobie kryzysu ekonomicznego gościnność została znacznie ograniczona, niemniej organizatorzy takich wydarzeń potwierdzają, że nowe, restrykcyjne zasady sparaliżują różne gałęzie przemysłu. Uderzą one np. w branżę mody, gdzie normą stało się wręczanie szykownych prezentów. Takiego zdania jest np. założycielka Szkockiej Rady Mody (Scottish Fashion Council) i szefowa firmy Hartman Media - Tessa Hartmann. - cytowana przez scottsman.com. Twierdzi ona, że podczas Tygodnia Mody w Londynie, który ma miejsce dwa razy do roku, kilka razy dziennie odbywają się przyjęcia, na których firmy w ramach promocji rozdają drogie upominki. Słowo „łapówka” użyte w tym kontekście uważa ona za obraźliwe.

Dyrektor Szkockiej Izby Handlowej (Scottish Chambers of Commerce) - Liz Cameron apeluje o zachowanie zdrowego rozsądku i oddzielenie niewinnych działań od wywierania wpływu na kontrakty za pomocą łapówek.

Źródło: scotsman.com (7.02.2010)

do góry