Nawigacja

Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

IKEA zwalnia dwóch dyrektorów w Rosji

Moskwa. Ikea, szwedzki gigant meblowy zwolnił swoich dwóch dyrektorów w Rosji. W poniedziałkowym oświadczeniu przedstawiciele firmy poinformowali, że przyczyną tych zwolnień była zgoda na wręczanie łapówek, co przez szefostwo firmy zostało uznane za „kompletnie nie do przyjęcia”.

Jak poinformowała Camilla Meiby, rzecznik prasowy Ikei, dwaj dyrektorzy nie działali w celu osiągnięcia osobistej korzyści. Zgodzili się jednak na płacenie łapówek dostawcy energii elektrycznej. Sprawa dotyczy dwóch centrów handlowych w Petersburgu. Zwolnione z Ikei osoby to Per Kaufmann, dotychczasowy dyrektor na Wschodnią Europę i Stefan Gross, dyrektor do spraw nieruchomości i handlu.

Podczas gdy w Rosji łapówki są czymś powszechnym, występek dyrektorów Ikei stawia firmę w kłopotliwej sytuacji, bowiem od długiego czasu prowadziła ona działania skierowane przeciwko korupcji w tamtejszym rządzie. Jeszcze pół roku temu, Kaufmann wydał oświadczenie, w którym podkreślił antykorupcyjną postawę firmy w Rosji. Obecnie Ikea posiada w tym kraju tuzin popularnych i dochodowych sklepów, jednak podejmowane w celu dalszej ekspansji firmy wysiłki zostały pokrzyżowane przez biurokrację.


Źródło: nytimes.com (15.02.2010)

 

 

 

do góry