Nawigacja

Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Ugoda ws. BAE Systems

Brytyjski gigant zbrojeniowy BAE Systems, przeciwko któremu od długiego czasu formułowane były korupcyjne zarzuty, zgodził się na zapłatę kar finansowych zarówno w Wielkiej Brytanii, jak i Stanach Zjednoczonych.

Na podstawie postanowień ugody, którą ogłoszono równocześnie w Londynie oraz w Waszyngtonie, firma zapłaci 400 milionów dolarów kary w Stanach Zjednoczonych oraz 30 milionów funtów w Wielkiej Brytanii.

W Stanach Zjednoczonych, by położyć kres zarzutom korupcji formułowanym w związku z ogromnymi kontraktami zbrojeniowymi z Arabią Saudyjską, sięgających 20 lat wstecz oraz zarzutom związanym z kontraktami zbrojeniowymi w centralnej Europie, BAE przyzna się do popełnienia przestępstwa prowadzenia kreatywnej księgowości.

Ugoda zawarta z brytyjskim Urzędem ds. Poważnych Przestępstw Gospodarczych (Serious Fraud Office - SFO) dotyczy kontraktu zbrojeniowego, w ramach którego BAE sprzedało Tanzanii przesadnie drogi radar. Jak stwierdziło SFO, część tej kwoty mogła stawać się „gratyfikacją na rzecz osób z Tanzanii”.

Działacze kampanii antykorupcyjnych twierdzą, że BAE zostało potraktowane zbyt łagodnie.

Źródło: guardian.co.uk (5.02.2010)

 

 

 

do góry