Nawigacja

Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

HSBC zaprzecza oskarżeniom Senatu o korupcję

Waszyngton. HSBC broni się przed zarzutami stawianymi bankom w związku z wnioskami zawartymi w opublikowanym przez amerykański Senat raporcie, który jest ostrą krytyką swobodnego stosowania przez banki środków przeciwdziałających praniu pieniędzy.

W raporcie, jako jeden z ewidentnych przykładów na niedoskonałość systemu wskazano relacje banku HSBC z synową gabońskiego dyktatora Omara Bongo. Pani Bongo, która według dokumentacji posiadanej przez bank, była nigdzie niezatrudnioną gospodynią domową, miała otrzymywać przelewy na wysokie kwoty od pewnej firmy z siedzibą w jednym z krajów Beneluxu. Ta sytuacja wskazuje, że pani Bongo, będąca bliską krewną wysokiego urzędnika państwowego, nie została prawidłowo zidentyfikowana przez bank. Konsekwencją tego faktu był brak zastosowania wobec niej odpowiednio szczegółowych sprawdzeń.

Ustalenia raportu wskazują, że amerykańskie instytucje finansowe stały się znacznie bardziej czujne w wyniku wydarzeń z 2001 roku oraz przyjęcia Ustawy PATRIOT Act (Provide Appropriate Tools Required to Intercept and Obstruct Terrorism), dotyczącej regulacji kwestii walki z terroryzmem. Jednocześnie jednak senacka podkomisja podnosi ostrą krytykę banków, powołując się na liczne luki w sektorze bankowości prywatnej.

Źródła: independent.co.uk (7.02.2010), bloomberg.com (4.02.2010)

 
 

 

 

 

do góry