Nawigacja

Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Pomoc dla Haiti

Port-au-Prince. Najlepsze intencje międzynarodowej społeczności, jak i wysiłki prezydenta Rene Prevala, nie zwiększają wiary Haitańczyków w uczciwe rozdysponowanie miliardów dolarów pomocy, jaka zewsząd napływa do tego kraju. Przypominają o tym reporterzy Reutersa w artykule: „Czy powszechna korupcja pochłonie pomoc dla Haiti”.

Wielu mieszkańców tego kraju jest przekonanych, że lwia część pieniędzy trafi prosto do kieszeni zachłannych urzędników rządowych. Według rankingów Transparency International, Haiti jest jednym z najbardziej skorumpowanych krajów na świecie.

Jednak niektórzy upatrują w kryzysie humanitarnym bodźca do zaprzestania tradycji okradania rządowego skarbca.

Reuters przywołuje w swoim artykule wypowiedź Clifforda Rouzeau, właściciela restauracji, zapewniającego darmowe posiłki dla ponad tysiąca ludzi dziennie, który rozżalony mówił:

„Mam nadzieję i trzymam kciuki. Ludzie zasługują na więcej niż otrzymują. Istnieje rząd, który wszystko rozkrada i nie daje dla kraju nic w zamian. To jest rząd, który nie uważa za słuszne wysłanie na ulicę policji. Zróbcie coś! Rozstawcie wszędzie jadłodajnie. Po prostu zróbcie coś!”

Źródło: reuters.com (27.01.2010)

do góry