Nawigacja

Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Honduras: korupcja wszechobecna

19.01.2010. Przygotowany przez Krajową Radę Antykorupcyjną (Consejo Nacional Anticorrupción, CNA), niezależną instytucję państwową, Krajowy Raport na temat Przejrzystości konkluduje, iż w Hondurasie korupcja jest powszechna na każdym poziomie instytucji państwowych.

Jak napisał dziennik "Santiago Times", raport CNA ogniskuje się wokół takich kwestii, jak zamówienia publiczne, dostęp do informacji publicznej lub przejrzystość prawa. Zdaniem Sierry, nieznacznej poprawie uległo stanowione prawo antykorupcyjne, jednakże nadal utrzymuje się niski poziom zaufania społecznego do instytucji mających zwalczać korupcję.

Ankieta przeprowadzona na potrzeby raportu CNA wykazała, że 95 procent Hondurańczyków uważa, że skala korupcji jest poważna. Trzema najpowszechniejszymi formami korupcji są: przekupywanie funkcjonariuszy policji, wątpliwe pochodzenie środków na kampanie polityczne oraz wyprowadzanie funduszy ze środków przeznaczonych na realizację różnych inwestycji państwowych. Na dalszych miejscach uplasowało się łapownictwo w celu zdobycia zamówień publicznych, nepotyzm, sprzedajność sędziów, czy uchylanie się od płacenia podatków.

Magda Cálix, prawnik specjalizujący się w administracji publicznej, której opinię przytacza "Santiago Times", podkreśliła, że obecnie funkcjonuje 12 ustaw, których celem jest ograniczanie korupcji w zamówieniach publicznych. Problem w tym, że są one dwuznacznie sformułowane i pozostawiają wiele luk, umożliwiających uznaniową interpretację.

Źródło: santiagotimes.cl (11.01.2010)

do góry