Nawigacja

Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Nowy prezydent Chorwacji obiecuje walkę z korupcją

Zagrzeb. Nowy prezydent Chorwacji, Ivo Josipović, zapewnił w poniedziałek, że będzie utrzymywał kraj na dotychczasowym prozachodnim kursie oraz złożył obietnicę walki z przestępczością i korupcją, które stanowią przeszkodę na drodze prowadzącej do członkostwa Chorwacji w Unii Europejskiej.

W odbywającej się w niedzielę drugiej turze wyborów prezydenckich, Ivo Josipović, opozycyjny profesor prawa i kompozytor muzyki klasycznej, pokonał populistycznego burmistrza Zagrzebia Milana Bandicia.

Josipović prowadził swoją kampanię pod hasłem zapewnienia Chorwatom rządów prawa – obietnicy, która przemówiła do wyborców zawiedzionych dotychczasowymi wysiłkami konserwatywnych władz, podejmowanymi w celu ożywienia gospodarki funkcjonującej w realiach globalnego kryzysu oraz walki z korupcją. Nowy prezydent przysiągł również uczynić Chorwację, która ma nadzieję na akcesję do Unii Europejskiej przed 2012 rokiem, “jedną z najjaśniejszych gwiazd na europejskim niebie”.

Nowa twarz w polityce, Josipowić, znalazł uznanie u wyborców zmęczonych długotrwałą niepewnością polityczną, plamioną przez korupcję i intrygi.

Obecny prezydent Chorwacji urodził się 28 sierpnia 1957 roku. W latach 80 – tych wstąpił do Partii Socjaldemokratycznej, jednak w 1994 roku zrezygnował z polityki na rzecz poświęcenia się prawu i muzyce.    

Źródło: cbsnews.com (11.01.2010)                                                                            

 

                  

do góry