Nawigacja

Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Atak na Rzecznika

31.12.2009. W dniu 11 grudnia 2009 roku główny śledczy w boju przeciwko korupcji w Papui-Nowej Gwinei, Rzecznik Praw Chronox Manek doświadczył zamachu na swoje życie.

Niezidentyfikowana grupa osób najpierw starała się zepchnąć jego samochód z drogi, a następnie otworzyła do niego ogień.

Można przyjąć, że napaść była efektem zwykłej próby rabunku, jednak dużo bardziej prawdopodobne są „zawodowe” motywy napaści na Maneka. Wpisywałyby się one w schemat przemocy umotywowanej politycznie, od lat znanej papuaskiemu społeczeństwu – zwłaszcza, że Rzecznik nadzorował śledztwa także przeciwko najbardziej wpływowym politykom.

Jeśli potwierdzi się wersja z politycznymi motywami napaści, będzie to doskonały wyraz porażki kolejnych rządów Papui-Nowej Gwinei w poprawie standardów życia mieszkańców w ciągu 30 lat niepodległości. Jej przyczyną jest korupcja, dlatego nieprzypadkowo Transparency International sklasyfikowało kraj dopiero na 154 miejscu na 180 państw branych pod uwagę w Indeksie Percepcji Korupcji.

W 2008 roku Audytor Generalny poinformował, że urzędnicy państwowi kradli przez ostatnie lata około 360 milionów dolarów (920 milionów złotych) rocznie. Jeden z wysokich urzędników został zwolniony za to, że nie był w stanie ustalić, co się stało z 80 milionami dolarów (200 milionów złotych), które zniknęły z konta Ministerstwa Finansów.

Freedom House, waszyngtońska organizacja monitorującą demokrację i wolność na świecie, stwierdziła w jednym z ostatnich swoich raportów, że policja jest w Papui najbardziej skorumpowaną instytucją.

Źródło: theaustralian.com.au (26.12.2009)

do góry