Nawigacja

Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Sri Lanka: Generał Fonseka przeciw korupcji

1.12.2009 Kolombo. Lankijski generał, który poprowadził siły zbrojne Sri Lanki do zwycięstwa nad oddziałami tamilskich separatystów po ciągnącej się całymi dekadami wojnie domowej, oficjalnie ogłosił, że zamierza ubiegać się o fotel prezydenta kraju w zaplanowanych na styczeń 2010 roku wyborach.

Generał Sarath Fonseka 29 listopada 2009 roku oficjalnie ogłosił, że rzuci wyzwanie obecnemu prezydentowi Mahindzie Rajapakse, który całą zasługę za zdławienie rebelii i przywrócenie pokoju w kraju przypisuje sobie. Dziennik "The Times of india" napisał, że w wyborach wystartuje on na czele koalicji złożonej z partii opozycyjnych, ciesząc się zarazem ich pełnym poparciem. Generał porozumiał się już w tej sprawie z liderami opozycji.

Rząd, pod przywództwem prezydenta Rajapakse, rozpisał wcześniejsze wybory, by na fali popularności po stłumieniu rebelii, przekuć ją na sukces polityczny. Teraz jednak oskarżani o powszechną korupcję rząd i prezydent będą mieli przed sobą przeciwnika zdolnego zagrozić ich popularności.

Generał Fonseka oznajmił, że odszedł z wojska do świata polityki, gdyż stopień rozprzestrzenienia korupcji powstrzymuje mieszkańców Sri Lanki od korzystania z owoców zakończenia wyniszczającej kraj wojny domowej. Nowy kandydat zadeklarował, że w przypadku zwycięstwa nie tylko wyda jej zdecydowaną wojnę, ale także zmieni obowiązujący w kraju system prezydencki na parlamentarny, by przywrócić demokrację i zakończyć zakusy dyktatorskie obecnego prezydenta.

Źródło: indiatimes.com (24 oraz 29.11.2009)

do góry