Nawigacja

Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

52% Filipińczyków nie ufa prezydent Arroyo

Manila. Ponad połowa mieszkańców Filipin nie ufa prezydent kraju Glorii Macapagal Arroyo i z dezaprobatą przyjmuje działania podejmowane w ramach prezydentury, do której końca zostało już niespełna pół roku. Takie wnioski wypływają z najnowszego, opublikowanego w poniedziałek badania.

W badaniu Ulat ng Bayan przeprowadzonym przez Pulse Asia w dniach 22-30 października, 51 procent respondentów krytycznie odniosło się do działań podejmowanych przez prezydent kraju Glorię Macapagal Arroyo, a 52 procent badanych wyraziło brak zaufania do pani prezydent, mówi Ronald Holmes, szef ośrodka przeprowadzającego badanie.


„Zawsze u schyłku danej administracji, spodziewamy się spadku wskaźników poparcia i zaufania”, powiedział Holmes dodając, że brak aprobaty dla prezydent Arroyo może mieć niekorzystny wpływ na sytuację kandydatów, których sama będzie popierać w przyszłorocznych, zaplanowanych na maj, krajowych oraz lokalnych wyborach.

Szacuje się, że około 48 milionów Filipińczyków będzie brać udział w wyborze prezydenta, wiceprezydenta, blisko 300 członków Parlamentu oraz ponad 17 tysięcy lokalnych urzędników państwowych.

Wybrany na następcę prezydent Arroyo, były Sekretarz Obrony, Gilbert “Gibo” Teodoro, w porównaniu do dwóch senatorów opozycji: Benigno “Noynoy” III Aquino i Manuela Villara, słabo wypadł w przeprowadzonym badaniu. Nawet były prezydent Joseph Estrada, którego szanse na wygraną w wyborach prezydenckich nie są duże po tym, jak został skazany za sprzeniewierzenie funduszy państwowych (później ułaskawiony), ma wyższe notowania.

Poparcie dla pani prezydent spadło w październiku do 21 z 23 procent odnotowanych w sierpniu, podczas gdy poziom dezaprobaty wzrósł z 43 do 51 procent w tym samym okresie. Badanie zaufania wskazuje podobny  spadek o dwa punkty procentowe, z 21 do 19 procent, podczas gdy poziom braku zaufania wzrósł o 10 punktów procentowych z 42 procent w sierpniu.

Źródła: newsinfo.inquirer.net (24.11.2009), pulseasia.com.ph

 

do góry