Nawigacja

Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Jefferson skazany na 13 lat

17.11.2009 Wirginia. Były kongresmen William J. Jefferson z Nowego Orleanu w stanie Luizjana 13 listopada został skazany na 13 lat więzienia i trzy lata dozoru po jego opuszczeniu oraz grzywnę w wysokości ponad 470 tysięcy dolarów za wykorzystanie swojej pozycji do żądania łapówek.

5 sierpnia tego roku William Jefferson został uznany winnym przez ławę przysięgłych w Aleksandrii w stanie Wirginia 11 zarzutów, w tym łapownictwa i pogwałcenia ustawy o zagranicznych praktykach korupcyjnych (Foreign Corrupt Practices Act - FCPA) i federalnej ustawy o wymuszeniach i zorganizowanych grupach przestępczych (Racketeer Influenced Corrupt Organization Act - RICO).

Przed sądem udowodniono, że od sierpnia 2000 roku do sierpnia 2005 Jefferson wykorzystał zajmowane stanowisko kongresmena do żądania, oferowania i nakazywania, by wręczano mu i jego rodzinie przedmioty wartościowe w zamian za wywiązywanie się z obowiązków służbowych w sposób korzystny dla osób oferujących mu łapówki.

W zamian Jefferson wykazał się dużą aktywnością, w tym między innymi przewodził delegacji biznesmenów do Afryki i kontaktował się z przedstawicielami rządu Stanów Zjednoczonych i innych krajów. Przedsięwzięciami, nad którymi sprawował pieczę Jefferson był również kontrakt telekomunikacyjny w Nigerii i Ghanie, koncesje na wydobycie ropy w Gwinei Równikowej, transmisje satelitarne w Botswanie, Gwinei Równikowej i Republice Konga oraz na budowę różnych fabryk w Nigerii.

Oprócz Jeffersona, na karę więzienia odpowiednio 96 i 87 miesięcy więzienia skazano jego współpracownika Bretta M. Pfeffera i biznesmena Vernona L. Jacksona z Louisville w stanie Kentucky.

 

Źródła: colordailyscandal.blogspot.com (13.11.2009)
 

do góry