Nawigacja

Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Typowa senegalska uprzejmość

30.10.2009 Dakar. We wrześniu Alex Seruga przedstawiciel Międzynarodowego Funduszu Walutowego (IMF) w Senegalu, otrzymał od prezydenta tego kraju prezent w wysokości 200 tysięcy dolarów.

Abdoulaye Wade tłumaczył, iż był to jedynie upominek pożegnalny, ofiarowany z wdzięczności za wkład Funduszu w rozwój Senegalu. W odpowiedzi na podziękowania IMF rozpoczął dochodzenie w sprawie o korupcję.

Kodeks etyki Międzynarodowego Funduszu Walutowego nie zabrania otrzymywania drobnych upominków po zakończeniu obowiązków w danym kraju, pod warunkiem, że wartość prezentu nie przekracza 100 dolarów.

W oświadczeniu przekazanym przez Wade agencji Associated Press prezydent twierdzi, iż ofiarowanie łapówki osobie, która na stałe opuszcza kraj mija się z celem, a przejęcie prezentu, a następnie zwrócenie Senegalowi uznał za duży błąd.

Oficjalne tłumaczenie tego zachodnioafrykańskiego kraju brzmi - „teranga Senegalese”, czyli  typowa senegalska uprzejmość, wynikająca z konieczności ofiarowania prezentu. Ponieważ w tym wypadku nie było czasu na kupno czegokolwiek, zdecydowano się na taką właśnie formę podziękowań.
 

Źródło: online.wsj.com 28.10.2009
 

do góry