Nawigacja

Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Ogłoszono wyrok na handlarzy bronią

29.10.2009. Paryski sąd skazał byłego francuskiego ministra spraw wewnętrznych na karę roku pozbawienia wolności, zaś syna nie żyjącego już prezydenta Francois Mitterranda na karę grzywny za ich udział w sprzedaży broni do Angoli, co wiązało się także z korupcją na najwyższych szczeblach władzy - podaje brytyjski "Guardian" na swojej stronie internetowej.

Najsurowsze wyroki wymierzono 2 osobom oskarżonym o kierowanie całym przedsięwzięciem przemycenia broni radzieckiej produkcji do ogarniętej wojną domową Angoli w latach 90-tych XX wieku: izraelskiego miliardera Arkadego Gaydamaka oraz francuskiego biznesmena Pierre’a Falcone.

Byłego ministra spraw wewnętrznych Charlesa Pasqua uznano winnym przyjmowania łapówek w zamian za ułatwienie całej transakcji. Z kolei Jeana-Christophe'a Mitterranda uznano winnym przyjmowania prowizji od transakcji sprzedaży broni - donosi cytowana gazeta.


Zakończony proces rozpoczął się w październiku 2008 roku po trwającym 7 lat międzynarodowym śledztwie, zaś całej sprawie Francuzi nadali miano Angola-gate.

Źródło: guardian.co.uk (27.10.2009)

do góry