Nawigacja

Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Mabey & Johnson ukarana grzywną

Korupcja oraz złamanie sankcji Organizacji Narodów Zjednoczonych będzie kosztować brytyjską firmę specjalizującą się w budowie mostów Mabey & Johnson Ltd. blisko 6,5 miliona funtów.

 

Ubiegając się o rządowe kontrakty, firma usiłowała wywierać wpływ na jamajskich oraz ghańskich oficjeli. Płaciła również pieniądze reżimowi Saddama Husseina, naruszając sankcje nałożone przez Organizację Narodów Zjednoczonych w ramach programu Ropa za żywność.

Na posiedzeniu w sądzie w Londynie John Hardy z Urzędu ds. Poważnych Przestępstw Gospodarczych (Serious Fraud Office – SFO) ujawnił nazwiska 12 osób z sześciu krajów, które podejrzewane są o przyjmowanie łapówek od Mabey&Johnson. Firma miała wypłacać łapówki na szeroką skalę. Korumpowani mieli być również ministrowie oraz urzędnicy z takich krajów, jak Angola, Madagaskar, Mozambik i Bangladesz.

Ostatecznie na  firmę nałożono karę finansową w wysokości 3,5 miliona funtów. Dodatkowo Mabey&Johnson straci około 1,1 miliona funtów w ramach konfiskaty, a także zapłaci 350 tysięcy funtów kosztów procesowych. Dodatkowo firma przeznaczyła 1.413,611 funtów tytułem odszkodowania dla Ghany, Jamajki oraz Iraku.


Źródła: modernghana.com (26.09.2009), guardian.co.uk (25.09.2009)

 

 

 

do góry