Nawigacja

Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Ugoda w sprawie BAE Systems

Zbrojeniowy gigant, firma BAE Systems stoi w obliczu wielomilionowych kar finansowych. Taki scenariusz wynika z prowadzonego przez brytyjski Urząd ds. Poważnych Przestępstw Gospodarczych (Serious Fraud Office – SFO) dochodzenia w sprawie korupcji przy sprzedaży broni i wyposażenia.

SFO prowadzi dochodzenie w sprawie korupcji przy sprzedaży samolotów oraz innego ekwipunku do Afryki Południowej, Czech oraz Tanzanii.


W ramach zaproponowanej przez SFO ugody, BAE Systems ma zapłacić karę. Porozumienie zawarte ze śledczymi pozwoliłoby uniknąć firmie postępowania karnego w sprawie stawianych zarzutów. Według doniesień, SFO wyznaczyło firmie czterotygodniowy termin na podjęcie decyzji. Jednak źródła blisko związane z firmą utrzymują, że nie został wyznaczony żaden ostateczny termin.

Zawarcie ugody możliwe jest w ramach przejętej przez SFO z amerykańskiego systemu prawnego instytucji plea bargaining, stanowiącej konsensualny sposób zakończenia postępowania. Skutkuje on tym, że jednostki indywidualne oraz firmy mogą otrzymać łagodniejszy wymiar kary w zamian za przyznanie się do nieprawidłowości. System ten przyjęto między innymi ze względu na krytykę powodowaną niezadowalającymi wynikami pracy Urzędu.

Dokumenty sądowe  dotyczące sprawy kontraktów w Afryce Południowej zawierają zarzuty wskazujące na wypłaty rzędu 115 milionów funtów w zamian za pomoc BAE w uzyskaniu opiewających na kwotę 1,6 miliarda dolarów kontraktów zbrojeniowych, w tym między innymi kontraktu na samoloty Hawk i Gripen.

Źródła: dailymail.co.uk (5.09.2009), business.timesonline.co.uk (7.09.2009)

 

do góry