Nawigacja

Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Ghana i Malezja współpracują w zwalczaniu korupcji

30.07.2009. Komisja Praw Człowieka i Sprawiedliwości w Ghanie (Commission on Human Rights and Administrative Justice - CHRAJ) oraz Malezyjska Komisja Antykorupcyjna (Malaysian Anti-Corruption Commission - MACC) zorganizowały warsztaty mające na celu wymianę doświadczeń dotyczących walki z korupcją.

Zorganizowane sympozjum jest następstwem Porozumienia o Współpracy (Memorandum of Understanding – MOU), podpisanego przez obie instytucje w sierpniu zeszłego roku, dotyczącego współpracy w zakresie zwalczania korupcji - donosi portal modernghana.com.
                                                                                    
W trakcie wspólnych warsztatów Abdul Razak bin Hamzah prześledził historię przeciwdziałania korupcji w Malezji od 1957 roku, poprzez rok 1967, w którym przyjęta została ustawa o Agencji Antykorupcyjnej (Anti-Corruption Agency - ACA), do roku 1973, kiedy przyjęto ustawę o  Krajowym Biurze Śledczym (National Bureau of Investigations – NBI). Ustawa ta przekształciła Agencję w Krajowe Biuro Śledcze. W 1982 roku NBI ponownie przekształcono w Agencję Antykorupcyjną.

W 1997  roku przyjęto w Malezji Ustawę Antykorupcyjną, a w 2009 roku Agencję zastąpiła Malezyjska Komisja Antykorupcyjna, która otrzymała uprawnienia do dokonywania aresztowań, obejmując swoją jurysdykcją zarówno sektor publiczny, jak i prywatny.

Obecnie, jak powiedział Hamzah, MACC współpracuje z krajami na całym świecie, włącznie z Egiptem i Ghaną.

Źródło: modernghana.com (28.07.2009)

 

* program zajmujący się procesami zachodzącymi w Afryce

do góry