Nawigacja

Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Korupcja utrudnia rozszerzenie strefy Schengen

Komisarz ds. Rozszerzenia Unii, Olli Rehn, przybył w środę 23 lipca, na Bałkany. W Skopie spotkał się z premierem Macedonii – Nikolim Gruevskim oraz z ministrami ds. integracji europejskiej oraz spraw zagranicznych. 24 lipca komisarz udał się do Bośni i Hercegowiny.

Mimo, iż głównym tematem rozmów w Byłej Jugosłowiańskiej Republice Macedonii (FYROM) była mediacja w sporze z Grecją, dotyczącym używania nazwy „Macedonia”, to już w Bośni i Hercegowinie poruszane będą tematy przestępczości zorganizowanej i korupcji - podaje "Echo Sofii" na stronie internetowej.

Rozwiązanie tych problemów pomoże w rozszerzeniu strefy Schengen, czyli obszaru bezwizowego. W tym celu komisarz spotkał się z prezydencją* BiH, przewodniczącym rady ministrów – Nikolim Spricem, ministrem finansów Draganem Vrankicem, ministrem bezpieczeństwa – Tarikiem Sadowvicem, ministrem spraw zagranicznych Svenem Alkalajem, premierem Republiki Serbskiej Milordem Dodikiem i premierem Federacji Bośni i Hercegowiny - Mustafą Mujezinovicem - informuje gazeta.

Celem wizyty jest potwierdzenie, że po spełnieniu wszystkich warunków, Serbia dołączy do innych krajów bałkańskich – Macedonii i Czarnogóry, które od 1 stycznia 2010 roku znajdą się w strefie bezwizowej.

* prezydencja kolektywna, w skład której wchodzą przedstawiciele Bośniaków, Serbów i Chorwatów
 
Źródło: sofiaecho.com; reuters (15.07.2009)

do góry