Nawigacja

Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Piramida finansowa Stanforda

Waszyngton. Miliarder z Teksasu, R. Allen Stanford został w zeszły piątek oskarżony i osadzony w więzieniu. Śledczy zarzucili mu, że jego międzynarodowe imperium bankowe, to nic innego, jak znany już schemat Ponziego, czyli piramida finansowa.

Departament Sprawiedliwości postawił zarzuty Stanfordowi oraz sześciu innym osobom, które podejrzewane są o udział w oszacowanym na 7 miliardów dolarów szwindlu.


Wśród osób, którym postawiono zarzuty znajdują się dyrektorzy Grupy Finansowej Stanforda oraz były szef nadzoru Międzynarodowego Banku Stanforda z siedzibą na Antidze*, który jak twierdzą prokuratorzy powinien był zareagować na oszustwa. Zamiast tego jednak sam przyjmował łapówki i pozwalał na kontynuowanie procederu. Według zgromadzonej dokumentacji, Stanford oraz inne osoby z kierownictwa jego firmy zorganizowały ogromne oszustwo poprzez sprzedaż papierów wartościowych, tak zwanych „certyfikatów depozytowych”, których oprocentowanie było znacznie wyższe, niż innych na rynku amerykańskim.

Jeśli Stanford zostanie uznany winnym wszystkich z 21 zawartych w akcie oskarżenia zarzutów, może zostać skazany na karę 250 lat więzienia.

Źródła: newsobserver.com  (20.06.2009), chron.com (22.06.2009), busrep.co.za (22.06.2009), usatoday.com (23.06.2009)

 


* Antigua i Barbadua – wyspiarskie państwo na Morzu Karaibskim

do góry