Nawigacja

Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Irak: Prezydent nakazuje 1000 aresztowań

Bagdad. Irak zamierza aresztować tysiąc urzędników za korupcję, w związku z aferą, która zmusiła do dymisji irackiego ministra handlu i zagraża dostawie żywności dla milionów Irakijczyków.

Korupcja oraz poczynania ministerstwa handlu to bardzo istotne zagadnienia dla obywateli Iraku. Do kompetencji ministerstwa należy bowiem sprawowanie nadzoru nad systemem racjonowania żywności, od którego uzależnionych jest 60 procent Irakijczyków.


Urzędnicy ministerstwa wydawali miliardy dolarów na zakup ryżu, cukru, mąki oraz innych produktów, które nie nadają się do spożycia przez ludzi. Urzędnicy płacili jednak pełną cenę za wszystkie produkty.

Skandal wybuchł w kwietniu, kiedy policja po wejściu do ministerstwa handlu w Bagdadzie w celu aresztowania dziesięciu urzędników oskarżonych o korupcję i malwersacje, została ostrzelana przez straż ministerstwa. Ostrzelanie policji dało czas kilku urzędnikom, w tym dwóm braciom ówczesnego ministra handlu Abdula Falaha al-Sudaniego, na ucieczkę z ministerstwa tylnymi drzwiami.


Źródło: nzherald.co.nz (30.05.2009)

 

 

do góry