Nawigacja

Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Spiker Izby Gmin rezygnuje

22.05.2009. 33 sekundy. Michael Martin jest zdecydowanie największą ofiarą skandalu z wydatkami brytyjskich parlamentarzystów. Ostatecznie pod wnioskiem o wotum nieufności pojawiły się 23 nazwiska.

Składając rezygnację, Martin uniknął sytuacji, w której musiałby stanąć w obliczu przegłosowania jego rezygnacji.

Michael Martin utracił wsparcie wszystkich trzech głównych przywódców partyjnych w brytyjskim parlamencie. Zarzucono mu zignorowanie afery z wydatkami posłów i to, że za jego przyzwoleniem parlamentarna komisja odpowiedzialna za finanse przymykała oczy na różne wydatki.                                                                                                                               

Tym co przekonało Martina do rezygnacji, wydaje się być reakcja deputowanych, kiedy wystąpił w Izbie Gmin z oświadczeniem, w którym przepraszał za to, co się działo w Izbie. W tej bezprecedensowej we współczesnych czasach sytuacji, Martin ze wszystkich stron Izby usłyszał, że powinien odejść.

Alistair Graham, były przewodniczący Komisji do spraw Standardów w Życiu Publicznym (Committee on Standards in Public Life – CSPL) przyznał, że Martin stanowił przeszkodę dla reform. Jak powiedział „był niewłaściwą osobą na tym miejscu, a teraz na szczęście parlament zmierza do naprawienia tego”.

Źródła: thisislondon.co.uk (19.05.2009),  guardian.co.uk (19.05.2009)

 

*członek Izby Gmin przewodniczący jej obradom, posiadający szerokie kompetencje w zakresie kształtowania przebiegu obrad

**członek gabinetu, odpowiadający za realizację polityki rządu w Izbie Gmin
   

do góry