Nawigacja

Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Poprawia się postrzeganie Afryki Południowej

Johannesburg. Jak wskazują badania, od czasu ustąpienia Thabo Mbekiego ze stanowiska prezydenta, pomimo negatywnych doniesień dotyczących osoby Jacoba Zumy typowanego na przyszłego prezydenta RPA, międzynarodowe media patrzą na Południową Afrykę znacznie bardziej przychylnym okiem.

Jak twierdzi Wadim Schreiner, dyrektor naczelny firmy Media Tenor zajmującej się badaniem mediów, „odwołanie Mbekiego z urzędu stanowiło jeden z punktów zwrotnych”.


Media Tenor bada i analizuje doniesienia medialne z krajów zachodnich, afrykańskich i tak zwanych krajów BRIC, to znaczy Brazylii, Rosjii, Indii oraz Chin na temat Afryki Południowej każdego miesiąca.

Jak twierdzi Schreiner, najbardziej negatywne relacje pojawiają się w mediach zachodnich, najbardziej pozytywne w mediach afrykańskich, z kolei relacje mediów z krajów BRIC znajdują się gdzieś pośrodku.

W zeszłym miesiącu Sojusz Demokratyczny (Democratic Alliance – DA) skarżył się na niemiecki Der Spiegel za artykuł, który jak twierdzi mógł „przestraszyć turystów i spłoszyć inwestorów”. Opublikowany w lutym artykuł miał „budować obraz kraju będącego na granicy wojny domowej”.

Zarówno media brytyjskie, jak i niemieckie poświęcają Afryce Południowej sporo uwagi.

Dodaje, że Media Tenor nadal analizuje relacje związane z decyzją o odstąpieniu przez NPA od ponownego skarżenia Zumy w sprawie stawianych mu wcześniej zarzutów korupcyjnych. „Opinie są podzielone. Niektórzy uważają, że jest to największa niesprawiedliwość w historii, inni natomiast są zdania, że teraz Południowa Afryka wreszcie będzie mogła iść do przodu. Również ta kwestia jest nadal analizowana.”

Źródło: news24.com (15.04.2009)

do góry